İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğru Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Evlerimizde hepimiz doğal ışığın önemine yer verirken yapay ışıkları göz ardı edebiliyoruz. Bu nedenle gündeme doğru aydınlatma nasıl seçilir sorusu gelmektedir. Doğru aydınlatma ile daha rahat ve mutlu hissedebilirsiniz. Ayrıca buna bağlı olarak kötü aydınlatma da ilgili odanın kötü durmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle evin her odasına özgü bir aydınlatma seçeneği mevcut olduğundan bu seçeneklere uygun tercihlerde bulunmak gerekmektedir.

Aydınlatma, odanın tartışmasız olarak en önemli unsurudur. Sadece hayati bir işleve sahip değildir ve ayrıca dekoratif açıdan da önemli parçalardan birisidir. Odanın genel atmosferine katkıda bulunmaktadır. Aydınlatma seçerken üç ana aydınlatma biçimine de hâkim olmak gerekmektedir. Bu üç aydınlatma görevi vurgu, ortam ve görevden oluşmaktadır. Ortam ışığı genel anlamda ışığı sağlar ve belirli çalışma alanlarına yönlendirir. Vurgu ışığı ise belirli nesneleri vurgulamak için kullanılır. Oturma odası herhangi bir amaç taşımadığı için yeteri kadar aydınlatması yeterli olacaktır. Okuma için ya da TV izlemek için yeterli ışık olması gerekmektedir. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise odaya farklı ışık türlerini entegre etmektir. Işığın masa yüksekliğinden tavana kadar yayılmasına da önemle dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşağıda aydınlatma çeşitlerine yer verilmiştir;

  • Tavan aydınlatması, monte edilme işleminin tavana yapıldığı aydınlatmalardır. Ray aydınlatması ya da gömme aydınlatmalar da bu kategoriye girmektedir. Bu tip aydınlatmalar, odanın aydınlatılması için yeterli olmaktadır. Bazen görev ışığına yakın olarak da seçim yapılabilmektedir. 
  • Asma armatürler, avize ve sarkıt gibi türlerden oluşmaktadır. Ancak ortam ya da görev aydınlatması yanında armatürün genişliğine, boyutuna bağlı olarak bir denge ile kurulurlar. Dekoratif açıdan mükemmel stiller oluşturabilirler. Oturma odası için genel anlamda kullanılmamaktadır.
  • Masa ve zemin lambaları, adından da anlaşılacağı üzere masa ya da zemin gibi daha alçak konumlar için uygun aydınlatmalardır. Ek ortam aydınlatması ya da görev aydınlatması şeklinde de kullanılabilmektedir. 
  • Diğer aydınlatma çeşitleri arasında duvar aplikleri de bulunmaktadır. Özel vurgu aydınlatması sağlamak açısından idealdir. 

Aydınlatma Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Doğru aydınlatma nasıl seçilir sorusu kadar aydınlatma seçerken nelere dikkat edilir sorusu da çok önemlidir. Evde hangi çeşit aydınlatma ürününe yer verecekseniz verin, önemli olan seçtiğiniz ürünün dekoratif açıdan bütünlük sağlamasıdır. Doğal olarak alacağınız ürünün ev dekorasyonuna uygun olması gerekmektedir. Evde uygulamış olduğunuz dekorasyon çeşidine uygun bir aydınlatma seçimi için mutlaka bol miktarda araştırma yapmalısınız. Örneğin birçok çeşit aydınlatma satın alabilecek konumdayken, dekorasyonunuza uygun olanları filtreleyerek bunları en aza indirebilirsiniz. Bu, seçim işlemini kolaylaştıracaktır. Her alan için ihtiyacınızı da gözetmeniz gerekmektedir. Her odada ihtiyaçlar farklı olacağı için aydınlatmaların bu ihtiyaçlara uygun bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken ise net bir şekilde ihtiyaçlarınızı belirlemektir diyebiliriz. Kalite ve enerji tasarrufu, yine dikkat etmeniz konular arasında yer almaktadır.

Evin Odalarına Göre Aydınlatma Seçimi Nasıl Olmalı?

  • Giriş Holü: Aydınlatma söz konusuysa, antre bölümünün unutulmaması gerekmektedir. Oldukça bol miktarda ışık veren armatürler bu bölüm için uygundur. Misafirlerinizi iyi bir şekilde ağırlamak adına bu, uygun bir tercih olacaktır.
  • Salon, Oturma Odası: Oturma odası genel anlamda evin en büyük odasıdır ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği odadır. Bu nedenle düzgün bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir. Dört köşeyi de aydınlatmaya yetecek düzeyde bir aydınlatma seçimi yapılabilir. Harika bir atmosfer yaratmak adına uygun olacaktır. Tavan armatürleri, uygun olabilir.
  • Yatak Odası, Banyo, Mutfak: Yatak odası için daha soft bir aydınlatma istenebilir. Bunun için abajurlar uygun olacaktır. Banyolar, nemli ortamlar olduğundan dolayı bu amaca yönelik aydınlatma tercih etmeniz gerekmektedir. Spot ışıklar genel anlamda yeterli olmaktadır. Mutfak için ise göz yormayacak ışığın olması gereken bir alandır. Beyaz LED ışıklarla istenen sonucu alabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın