İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Genç Odasında Neler Olmalı? 

Hayatı keşfeden ve hayalleri sonsuz olan gençlerin odaları da kendileri kadar cesur ve özgür olması gerekir. Günün büyük bir kısmını geçirecekleri odalarında, ihtiyaçlarına, isteklerine ve yeteneklerine göre gereken her şeyin bir düzen içerisinde bulunması gerekir. Ders çalışmaya, oyun oynamaya ve kitap okumaya, kısacası pek çok eyleme yetecek alanı en iyi şekilde düzenlemek için nelerin gerektiğini bir genç odasında neler olmalı yazımızda sizinle paylaşacağız.

Bir Genç Odasında Neler Olmalı? 

Bir genç odasının en işlevli ve olmazsa olmaz mobilyası ilk olarak çalışma masasıdır. Doğru çalışma masası seçimiyle birlikte kişinin orada geçireceği vaktin kalitesi de artmış olur.  Genç yaşlarda dikkat dağılmaya oldukça yatkın olduğu için seçilen çalışma masasının yeri ve stili motivasyonu arttıracak şekilde olmalıdır. Şık, rahat ve motive edici çalışma masaları için gereken ilk şey temiz bir alandır. Oda içerisinde çalışma masasının konumu ışığı en iyi alan yer olmalıdır. Çekmeceli, raflı ya da kitaplıklı çalışma masaları tercih ederek kitaplarınıza ve ihtiyacınız olan alana ulaşabilirsiniz. 

yatak seçimi

En önemli parça olan çalışma masasından sonra bir diğer mobilya yataktır. Gün içerisindeki tüm yorgunluklarını atarak, büyüme ve gelişmelerinin önemli bir parçası olan uykuyu en kaliteli şekilde onlara verebilen yatak seçimleri yapmak gerekir. Konforlu, hijyenik ve ihtiyaçlarına yönelik olarak seçilecek yatak modeli için çok fazla yer kaplamaması da önemlidir. Alanı sıkıştıran ve hareket imkânını sınırlayan geniş modeller yerine, daha basit ancak kaliteli seçimler yapmak gerekir. 

Hobi Alanı Nasıl Olmalı?

Uyku ve çalışma alanından sonra bir genç bireyin odasında oldukça kaliteli vakit geçirebilmesi için bir adet hobi alanına ihtiyacı olabilir. Yeteneklerin keşfedildiği ve geliştirildiği bu yaşlarda, gençlerin yapmaktan hoşlandıkları hobileriyle vakit geçirmesi oldukça önemlidir. Hobi alanında geçirilen vakit sayesinde zihinleri rahatlar ve odaklanması gereken alanlarda daha rahat dikkat toplayabilirler. Müzikle vakit geçirmekten hoşlanan bir genç için müzik aletlerinin olduğu bir alan güzel bir hobi alanı olabilir. Ya da bir kitap okuma köşesi ile ortamı en güzel şekilde hareketlendirebilirsiniz.

hobi alanı

Bir genç odasında geçirilen zaman için önemli olan bir diğer etken ise ışıklandırmadır. Bir genç odasında mutlaka yeterli ışıklandırma olması gerekir. Tavandaki ana ışıklandırma ile beraber abajur gibi daha yumuşak ışıklandırmalarla ortam hareketlendirilebilir. Bunlarla birlikte bir genç odasında yeterli saklama ve depolama alanı olmalıdır. Kıyafetleri çok olan bir kişi için düzenli bir odanın şartı doğru dolap seçimidir. Kitapları fazla olan kişiler içinde aynı şekilde rafları çok olan alanlarda düzeni sağlamak önemlidir. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın