İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fayans Üzerine Kağıt Kaplama Nasıl Yapılır?

Yeni dekorasyon fikirleri, evimizin daha güzel görünmesi için araştırdığımız konulardandır. Kağıt kaplama da bu anlamda hem çok popüler hem de güzel görünüm veren bir uygulamadır. Ancak, kağıt kaplama her yüzeyde istenen gibi olmayabilir. Bunun sebebi ise yüzeyin kağıda uygun olmaması olarak açıklanabilmektedir.

Fayans yüzeylere kağıt kaplama yapılabilir mi fayans üzerine kağıt kaplama nasıl yapılır sorusu, yazımızda ulaşabileceğiniz detayları içermektedir. Fayans üzerine kağıt kaplama yöntemleri, kağıdın cinsi, kalınlığı, türü gibi özelliklere bağlı farklılıklar göstermektedir. İlgili başlıklarda kağıt kaplama adımları ve yöntemlerine değineceğiz. Bunlar da fayans üzerine kağıt kaplama nasıl yapılır sorusuna cevap olacaktır.

Fayans Üzerine Kağıt Kaplama Hazırlık Aşaması Nedir?

Fayans üzerine kağıt kaplama nasıl yapılır? Fayans üzerine kağıt kaplamanın en pratik yolu, kağıt buna uygunsa, fazla bir işleme gerek duymadan yapmaktır. Bu adımları, şu şekilde sıralayabiliriz:

Adım 1

Fayanslarınızı hazırlayın. Yeni karolar kullanıyorsanız, ambalaj veya depolama tozlarını gidermek için nemli bir bezle yıkayın ve tamamen kurulayın. Fayanslarınız mutfak veya banyoda duvara yapıştırılmışsa, tüm yağ, sabun köpüğü, kalsiyum birikintileri ve diğer kalıntıların tamamen temizlendiğinden emin olun. Bunu yapmak, kağıdın düzgün bir şekilde yapışmasını sağlayacaktır.

Adım 2

Döşemenizi bantlayın. Bunu doğrudan duvara uyguluyorsanız, karoyu bantlamak için maskeleme veya ressam bandı kullanabilirsiniz. Böylece derz veya diğer karolar üzerine yapıştırıcı, boya bulaşmaz.

Adım 3

İnce bir tabakayı karo üzerine boyayın ve kurumasını bekleyin. Bu, kağıdınızı eklemenizi kolaylaştıracaktır. Doğrudan fayanslara yapıştırılan kağıtlar, özellikle duvara yapıştırılanlar kayabilir ve hareket edebilir.

Fayans Üzerine Kağıt Kaplama En Doğru Şekilde Nasıl Yapılmalıdır?

Kağıt şekillerinizi kesin ve karo üzerinde nereye yerleştireceğinizi belirleyin. Kağıtların arkasına ince bir dekupaj ortamı kaplaması ile geçin. Ve bunları karoya sıkıca bastırın. Tüm karoyu ve istemen kısımları kaplayacak şekilde karonun üstüne ince bir kaplama uygulamak için boya fırçanızı kullanın. Çizgileri önlemek için yumuşak bir fırça ve hatta darbeler kullanın. Bu katmanın tamamen kurumasını bekleyin, ardından başka bir katman uygulayın. Yeterli tabakayı oluşturana kadar işlemi tekrarlayın. Bir sonrakine geçmeden önce her katmanın tamamen kuru olduğundan emin olun.

Karonun üstüne bir kat akrilik poliüretan uygulayın. Bu, PVA bazlı dekupaj ortamınızın sararmasını veya soyulmasını önleyecektir. Ve aynı zamanda da dayanıklılık katmaktadır. İlk kat kuruduktan sonra diğerini uygulayın. En hoş sonuçlar için, yapıştırıcınızdaki hava kabarcıklarını ortadan kaldırdığınızdan ve görünür fırça darbelerinden kaçındığınızdan emin olun.

Yorumlar kapatıldı.