İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Güneş artık yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte de evlerimizde temizlenme ve yenilenmenin vakti geldi. Gelin hep birlikte kolları sıvayıp bahar temizliğinin inceliklerini öğrenelim ve bahar temizliği nasıl yapılır sorusuna bir yanıt bulalım.

Bahar Temizliği Nedir?

Bahar temizliği evimizdeki fazlalıklardan kurtulduğumuz, “dipköşe” diye tabir edilen, derinlemesine bir temizliktir. Sizde bahar temizliği nasıl yapılır diye merak edenlerdenseniz bu konuda adım adım ilerlemeniz güzel bir başlangıç olacaktır. Evet, biraz zamanınızı alacak ancak temizliği oda oda yapıp belirli bir sıraya koyarsanız işinizin çok daha kolay olacağına emin olabilirsiniz…

Bahar Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bahar temizliğine evin en çok kullanılan yerlerinden başlayabilirsiniz. Ama ilk adımınız evdeki dağınıklıktan kurtulmak olsun. Mesela halı, perde ve yorgan gibi eşyaları temizleterek ve depolayarak işe başlayabilirsiniz. Son bir yıl içinde kullanmadığınız bütün eşyaları seçip ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz. Geri dönüşüme bırakmayı ya da ikinci el eşya pazarında satmayı da tercih edebilirsiniz elbette. Bu düzenlemeyi tamamladıktan ve fazlalıklardan kurtulduktan sonra tercih ettiğiniz sıralamada mutfak, banyo, yatak odası, oturma odası, salon ve balkon temizliğinizi yapabilirsiniz.

İyi bir mutfak temizliği istiyorsanız öncelikle lavabonun içindeki ya da tezgâhın üzerindeki bulaşıklardan kurtulmanız gerekir. Daha sonra gün içinde en çok kirlenmeye maruz kalan ocak ve fırın temizliği kısmına geçebilirsiniz. Ayrıca mutfak dolaplarını da ihmal etmeyin. Kullanmadığınız ürünleri ayırmayı unutmayın. Tüm fazlalıklardan kurtulduğunuza emin olduktan sonra bahar temizliğinize diğer odalar geçerek devam edebilirsiniz.

Otuma odasının temizliğini yaparken etrafı derinlemesine süpürmeniz çok önemlidir. Koltukların altını, masanın ve kitaplığın çevrelerini ihmal etmeyin. Ayrıca güzel bir toz alıp odada bulunan fazlalıklardan kurtulmayı da unutmayın. Ağır perdeleriniz, halılarının veya örtüleriniz varsa bunları kaldırabilirsiniz. Camlarınız da güzelce sildikten sonra son bir adım olarak odayı viledayla güzelce silin. Odanın güzel kokması için mis kokulu deterjanlar tercih edebilirsiniz. İşte bu kadar! Oturma odanız tertemiz. Şimdi gelelim banyo temizliğine…

Banyoda da ilk işiniz son kullanma tarihi geçmiş ürünlerinizi atmak olsun. Eskimiş havlularınızı ise saklayın çünkü onlar temizlik yaparken işinize yarayacak. Burada ihtiyacınız olan çeşitli temizlik malzemeleri olacak. Sizin için en uygun olan temizlik malzemesiyle duşa kabininizin camlarını, aynalarınızı, lavaboyu ve klozeti güzelce temizleyin. Son dokunuş olarak dolap içlerinin tozunu alıp zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.

Şimdi teras ve balkonları kullanıma açma zamanı! Tüm kış boyunca kapalı kalan balkonunuzu dipten uca temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Çiçeklerinizin bakımını yapabilir, renkli minder ve kırlentlerle balkonunuzu süsleyebilirsiniz. Bahar temizliği nasıl mı yapılır? İşte hepsi bu kadar temizliğin sonuna geldik bile… Şimdi kendinize güzel bir kahve yapıp balkon keyfinizle baharın gelişinin tadını çıkarabilirsiniz!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın