İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Patchwork Nedir? Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde çok popüler olan eski bir yöntem olan patchwork, oldukça sıra dışı ve eğlenceli adımlar içerir.  Bu nedenle patchwork nedir? Nasıl yapılır? Sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Patchwork; çok renkli, farklı kumaş parçalarını birleştirebildiğiniz ve birçok ürün yapmak için kullanabileceğiniz bir dikiş tekniğidir.

Patchwork bir görünüme sahip olmak istediğiniz bir yorgan , bir patchwork önlük veya başka herhangi bir dikiş projesini kolaylıkla hayata geçirebilirsiniz. Dikiş için patchwork blokları yapmak için öncelikle kumaş parçalarınızı belirli ölçülerde kesmeniz gerekir. Ardından blokları istediğiniz gibi dikebilir ve patchwork parçanızı tamamlamak için bir destek kumaşı ekleyebilirsiniz.

Kumaşınızı önceden yıkayın ve ütüleyin. Bitmiş projenizin görünümünü bozabileceğinden, dikişten sonra büzülmemesini sağlamak için kumaşla çalışmadan önce kumaşı yıkayın ve kurulayın. Ardından, kumaşı düzleştirmek için bir ütü kullanın ve kesmeye hazırlayın. Kumaşınızın zarar görmesini önlemek için ütünüzde mümkün olan en düşük ayarı kullanın. Daha hassas kumaşları ütülerken sıcaktan korumak için üzerine bir tişört veya havlu koyabilirsiniz.

Patchwork Yapım Aşamaları Nasıldır?

İstenilen miktarda kumaşı bir kesme matına yerleştirin. İhtiyacınız olacak kumaş miktarını belirlemek için projenizin talimatlarını kontrol edin. Örneğin, bir yorgan, önlük veya masa örtüsü gibi çok sayıda kare oluşturmaya çalışıyorsanız buna göre daha büyük parçalar kullanabilirsiniz. Veya bardak altlığı düşünüyorsanız, şeritler yapmak için 6 x 6 inç (15 x 15 cm) küçük bir parça kullanabilirsiniz.

Sadece artık kumaşlar kullanmaya çalışıyorsanız ve her renk kumaştan eşit miktarda olmasını umursamıyorsanız, matın üzerine farklı artık kumaşları yerleştirebilirsiniz. Şeffaf bir cetvel ve döner kesici kullanarak kumaşın kenarlarını belirleyin. Üzerinde çalıştığınız kumaş parçasının ucuna şeffaf cetveli yerleştirin ve kumaşın köşelerinin 90 derecelik açılarda olup olmadığını kontrol edin. Değilse, 90 derecelik açılı kenarlar elde etmek için cetvelin kenarı boyunca kesin.

Daha büyük kumaş parçalarınızın kenarlarının 90 derecelik açılarda olduğundan emin olmalısınız. Bunun için kumaşınızı şeritler ve kareler halinde kesmeye başlamadan önce bunu daima yapın. Bu, tüm parçalarınızın eşit ve dikmeye hazır olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Genişliği bulmak için şeffaf cetveli kumaşınızın üzerine yerleştirin. Ardından, parçalarınızın olmasını istediğiniz genişliği bulmak için şeffaf cetveli kullanın. Cetveli kumaşın uç kısmına yerleştirin ve kenar ilk kesimi yapmak istediğiniz yer olacak şekilde hizalayın. Projenizin ihtiyaçlarına göre parçaları istediğiniz genişlikte yapabilirsiniz.

Patchwork Son Aşamalar ve Önemli Noktalar

Bir yorgan için kareler yapıyorsanız, kaç kare kullanmak istediğinize ve bunların hangi boyutta olmasını istediğinize bağlı olarak kareleri 4 x 4 inç (10 x 10 cm) veya daha büyük yapabilirsiniz. Altlık için parça yapmak istiyorsanız, kumaşı 5 inç (13 cm) gibi istenen genişlikte kesin. Cetvelin kenarı boyunca kesmek için döner kesiciyi kullanın. Döner kesiciyi cetvelin kumaşınızın üzerindeki kenarının hemen yanında tutun ve bu kenar boyunca kesin. Bu, parçaların olmasını istediğiniz genişlikte bir kumaş şeridi oluşturacaktır. En iyi sonucu elde etmek için sıkıca bastırdığınızdan ve kumaşı 1 eşit, yumuşak hareketle kestiğinizden emin olun. Döner kesiciyi kumaş üzerinde defalarca yukarı ve aşağı hareket ettirmeyin.

Kumaş parçasını birden fazla şerit halinde kesmek için bunu gerektiği kadar tekrarlayın. Kareler veya dikdörtgenler yapmak için şeridi bölümlere ayırın. Bir şerit kumaş elde ettikten sonra enine keserek istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. İki parçayı yan yana sabitleyin ve kenarlar boyunca düz bir dikiş yapın. Parçaları birleştirdikten sonra arka dikiş kısımlarını ütülemeyi unutmayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın