İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banyo İçin Duvar Kağıdı Nasıl Uygulanır?

Banyo için duvar kağıdı nasıl uygulanır sorusu, genel olarak dekorasyona önem veren kişiler için oldukça önemlidir. Ve bu anlamda sıklıkla araştırılmaktadır. Banyo dekorasyonu açısından duvar kâğıdı, tercih edilir ve uygun görünür. Ancak doğru bir şekilde uygulandığı takdirde güzel sonuçlar alabileceksiniz. Su yapılarından etkilenmeyen duvar kâğıtları mevcuttur. Dolayısıyla banyo için seçeceğiniz duvar kâğıdının, doğal olarak suya karşı dayanıklı olması gerekmektedir.

Duvar kâğıtlarında suya karşı dayanıklılık özellikleri eklenmiştir. Bununla beraber ilgili dekoratif ürünler odalardan çıkarak banyo ve mutfak için de kullanılır hale gelmiştir. Ev dekorasyonu için odalar kadar banyo da önemlidir. Banyo, evin önemli bir parçası olduğundan dolayı, evini daha güzel hale getirmek isteyenler buna önem vermektedir.

Banyo duvar kağıdı kaplaması öncesinde geçiş astarı uygulamak, daha net ve temiz bir görünüm verecektir. Bu, zaman içerisinde duvar kağıdı kenarlarının kalkmasını ya da hava boşluklarını da engelleyecektir. Geçiş astarını uyguladıktan sonra bir gün boyunca kurumasına izin verin. Daha sonra suya dayanıklı olan duvar kağıdını, banyonuzdaki istediğiniz bölgeye yapıştırabilirsiniz. Geçiş astarı yerine kontakt yapıştırıcı da kullanabilirsiniz. Bu şekilde kağıdı, direkt olarak banyo fayansının üstüne yapıştırabilirsiniz.

Banyo için duvar kâğıdı uygulanırken mutlaka tarzınızı yansıtan ürünlere yönelmeniz gerekmektedir. Diğer banyo eşyaları ile renk – tasarım – kalite anlamında uyumlu olması gereken duvar kâğıdının uygulanması, mutlaka doğru bir şekilde yapılmalıdır. Duvar kâğıdı uygulamasında her ne kadar su ve neme karşı dayanıklı malzemeler kullansanız da yine de önemli unsurlara dikkat şarttır. Banyoyu havalandırmaya ve ilgili malzemeleri direkt olarak su ile temas ettirmemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Banyoya Duvar Kâğıdı Olur Mu?

Banyoya duvar kâğıdı uygulaması, uygun tür seçildiğinde yapılabilmektedir. Bunun yanında, banyonun da elverişli olması gerekmektedir. Havasız ve çok nemli bir banyoda elbette kaliteli duvar kâğıdı dahi dayanmayacaktır. Ancak su temasına dayanıklı olan ve havadar banyolarda ilgili malzemeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Banyo için duvar kağıdı nasıl uygulanır başlığında da belirtildiği üzere seçeceğiniz ürünlerin banyonuza uygun olması gerekmektedir. Vinil ya da vinil kaplamalı duvar kâğıtları, banyo için uygun olmaktadır. Silinebilir özelliklerde ve suya karşı dayanıklı olması sayesinde her anlamda banyo dekorasyonunu başarılı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Neme dayanıklı ve yıkanabilir duvar kâğıtları, banyo için en uygun olan kâğıtlardır.

Duş kabini içerisinde duvar kâğıdı yapılamamaktadır. Direkt olarak su ile temas edeceğinden dolayı bir süre sonra kötü bir görüntü oluşacaktır. Bunun yerine kâğıt görünümlü fayansları tercih edebilirsiniz. Ya da %100 su geçirmez duvar kaplamaları kullanabilirsiniz. Her ne kadar pahalı bir tercih olsa da kusursuz bir görünüm sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Banyoya Duvar Kâğıdı Uygulamasında Püf Noktalar Nelerdir?

Banyo için duvar kâğıdı kullanacaksanız belli başlı unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bilindiği üzere banyo, nemli bir ortamdır. Bu nedenle düzgün bir şekilde havalandırılması gerekmektedir. Ayrıca kâğıt tercihinin buna bağlı olarak dayanıklı olanlar arasından yapılması gerekmektedir. Aşağıdaki özelliklere dikkat ederek banyo için çok daha uygun bir duvar kâğıdı bulabilirsiniz.

  • Suya karşı dayanıklı duvar kâğıtlarını tercih ediniz. Bu, su ile direkt temas kurulabilir anlamına gelmemektedir. Ancak nem ve nemin oluşturacağı sıvı, duvar kâğıtlarınızı etkilemeyecektir.
  • Duvar kâğıdının doğru bir şekilde yapıştırılması gerekmektedir. Eğer kendinize bu konuda güvenmiyorsanız, mutlaka uzman birinden yardım almanız gerekir. Aksi halde güzel görüntü sağlamak yerine gayet kötü görüntüler oluşabilecektir.
  • Banyonuzun havalandırmasına özellikle dikkat edin. Havadar bir banyo, daha uzun süreli kullanım sağlayacaktır.
  • Renk – tasarım – kalite bütünlüğü açısından banyonuzun diğer eşyaları ile uyumlu bir ürün almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bu da tasarım açısından direkt olarak sizlere ekstra güzel görüntü sağlayacaktır.
  • Fiyat – kalite oranını dengeleyerek tercihte bulunabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın