İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dresuar Nedir Ne İşe Yarar?

Dresuar, günümüzde ev dekorasyonunda çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bu isim, dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Dresuar nedir ne işe yarar sorusu ise bu konuyu merak edenler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Dresuar adı verilen mobilyalar, genel olarak evin giriş kısmında, yani antre kısmında kullanılan, düz ayaklı olan ve çok işleve sahip sehpaya benzeyen mobilya türüdür. Dolayısıyla birden çok kullanım alanına hitap edebilmektedir.

Dresuar kullanımı, ilk örnekler olarak İngiltere’de ve Fransa’da ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bu dekorasyon tarzı-parçası, İngiltere ve Fransa’dan alınmıştır. Birden çok fazla tarza hitap eden dresuarların şık görünümü yanında bir görevi de vardır. Temel görev olarak bahsedeceğimiz yönü ise odayı derleyip toparlaması şeklindedir. Estetik görüntüsünün yanı sıra nostaljik bir şekilde de kullanılabilmektedir.

Dresuar Kullanım Alanları Nelerdir?

Dresuar nedir ne işe yarar sorusuna yanıt verdikten sonra, ilgili mobilyaların nerelerde kullanılacağından bahsedebiliriz. Genel olarak evin antre adı verilen giriş bölümünde kullanılsa da farklı kullanım alanları mevcuttur. İşlevselliği ve pratikliği baz alınarak hemen her kullanıma uygun olan bu mobilya çeşidi, orijinal tasarımlara da sadık kalarak üretilmektedir. Genel olarak evden çıkarken son kez kontrol edilmek istenen eşyalar, dresuar mobilyalarda kullanılmaktadır. Bunlar arasında cep telefonu, anahtar, gazete vb. ürünler sayılabilmektedir.

Ancak dresuar mobilyalar, giriş bölümünün yanı sıra yatak odasında, yemek odasında, mutfakta vb. yerlerde de kullanılabilmektedir. Ayrıca salon bölümünde de bu eşyalar kullanılabilir. Kullanım alanına göre farklı tasarımlar oluşturulduğunda, gerçekten de harika görüntüler ortaya çıkabilmektedir. Salon ya da yemek odası gibi yerlerde bu eşyaları kullanacaksanız, tek çekmeceli olanı tercih etmeniz uygun olacaktır.

Dresuar Seçerken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Bulunamadığında rahatsızlık veren eşyaların tek bir arada bulunması, kulağa hoş gelmektedir. Dresuarlar tam olarak bu işe yaramaktadır. Bu nedenle doğru bir model seçimi yapmanız, oldukça önemlidir. Yapılacak ufak tefek dikkat içerek işlemlerle harika tercihlerde bulunabilirsiniz. Aşağıdaki unsurlara dresuar seçiminde mutlaka dikkat ediniz;

  • Doğru dresuar modeli seçilirken mutlaka uzun ayaklı modellere yönelmeniz gerekir. Bu modellerde yer alan dresuarlar daha kullanışlı olmaktadır. Yüzeye daha kolay ulaşmak adına bu modellere yönelebilirsiniz.
  • Dresuar modellerde tasarım, oldukça önemlidir. Tasarımın mutlaka evinizin diğer eşyalarına uygun olması gerekir. Bu anlamda renk – kalite – görünüş açısından mutlaka diğer eşyalarınıza uygunluğunu kontrol ediniz.
  • Kalite, dikkat edilmesi gereken faktörler arasında parantez açılması gereken diğer konudur. Dresuarlar sık bir şekilde kullanıldığı için çabuk yıpranabilmektedir. Kullanım sıklığına dayanıklılık içerecek kalitede olan dresuar modellerini tercih ediniz. Marka, kalite açısından elbette önemli bir belirteçtir. Fakat sadece marka – kalite uyumluluğu için tercihte bulunmanız önemsiz olacaktır.
  • Fiyat, yine parantez açılması gereken bir başka konudur. Marka – kalite konusuna bir önceki maddede değinmiştik. Bunun yanı sıra marka – fiyat konusuna da değinmek gerekir. Marka, fiyat konusunda belirleyicidir. Ancak fiyat uygunluğu olması açısından kaliteden ödün vermemeniz gerekmektedir.

Bu haliyle bütün maddelerdeki unsurlara dikkat ederek tercihte bulunmanız gerekmektedir. Dresuar modellerini incelerken bu unsurları göz önüne alabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın