İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Laminant Parke Çamaşır Suyu İle Silinir Mi?

Laminant parke kullanımını pek çoğumuz duymuş olsak da tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor olabiliriz. Yer döşemelerinde kullanılan bir malzeme olan laminat, bizlere parke olarak evlerimizin zeminlerinde kolay ve ekonomik bir kullanım sunmaktadır. Çok öncelerinde masif ahşaptan yapılan parkeler, çevresel ve ekonomik sebeplerden ötürü kullanımlarının azaltılmasından sonra buna bir çözüm olarak laminant malzemeden üretilen parkeler kullanılmaya başlanmıştır. Laminant, sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kâğıt baskıya denir. Matbaalarda istenen desende üretilen bu baskılarla, masif ahşaba göre daha dekoratif seçimler yapabilmek mümkündür.

Laminant malzemesi her ne kadar içerisinde talaş bulundursa da doğal bir malzeme değildir. MDF ve HDF malzemeleriyle yapılan laminantın üst tabasında cila bulunur. Laminant parkelerde desen ve renk seçimi sınırsız olsa da genellikle doğal ahşap desenlerini andıran meşe, açık meşe, gül, ladin ya da ceviz desenleri tercih edilir. Döşemeler gün içerisinde sürekli üzerinde olduğumuz ve en çok kirin bulunduğu yer olduğu için kolay kullanım sağlayacak şekilde tercih edilmesi gerekmektedir. Kişinin tercihine göre koyu renklerde tercih edilebilecek olan parkeler bulunmaktadır.

Laminant Parke Kullanımı Nasıldır?

Günümüzde evlerde sıklıkla kullanılan laminant parke ekonomik olduğu için çoğu zaman birinci tercih olarak karşımıza çıkar. Dekoratif seçenekleri bulunan bu parkelerin kullanımı, doğal masif parkelere göre çok daha kolaydır. Kaliteli bir şekilde üretilmiş olan bir laminant parke çizilmeye karşı dayanıklıdır. Üzerine çok hızlı ve ağır bir şey düşmediği takdirde hemen çizilmez. Ahşap malzemelerin aksine laminant parkeler güneş ışınlarına karşı çok daha dayanıklıdır. Uzun süre güneş ışığında kalsa dahi ciddi bir solma görünmez.

Bakımı ve temizlemesi de oldukça kolay olan laminant parkeler, doğru temizlik ürünleri ve teknikleriyle uzun ömürlü bir şekilde kullanılabilir. Leke ve toz tutma konusunda da diğer döşeme malzemelerine göre büyük bir avantaj sağlamaktadır. Darbelere karşı dayanıklı olan laminant parkeler aynı zamanda sigara ateşi gibi sıcaklıklara karşı da hasarsız kullanım sağlar.

Laminant Parke Çamaşır Suyu İle Silinir Mi?

Laminant parkenin diğer döşeme malzemelerine göre avantajlarından yukarıda bahsettik. Leke ve toza karşı dayanıklı olan ve doğru kullanımda uzun ömürlü bir kolaylık sağlayan laminant parkelerin kimyasallara karşı kullanımına dikkat etmek gerekir. Diğer her malzeme gibi çamaşır suyu, tuz ruhu ya da ağır kimyasal temizleyicilere karşı laminant parkelerin zamanla hasar görmesi de kaçınılmazdır.

Laminant parkeler ancak suyun içerisine az miktarda çamaşır suyu konulduğu zaman silinebilir. Çok yüksek miktarda çamaşır suyu ile parkeleri uzun süre silerseniz, renklerinde solmaya sebep olmanız kaçınılmazdır. Eğer temizliğinizde çamaşır suyu kullanmak istiyorsanız, sulandırarak seyreltilmiş halde ve sık olmayacak şekilde kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın