İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Oturma Odası Perdesi ve Halısı Nasıl Olmalı?

Oturma odası perdesi ve halısı nasıl olmalı? Evin en çok vakit geçirilen yerlerinden olan oturma odası, perde ve halı yönünden mutlaka doğru seçimin yapılması gerektiği yerlerdendir. Dekorasyon açısından oturma odası oldukça mühimdir. Davetlerin verilmekte olduğu ve misafirlerin ağırlandığı bu alanda perde, dekorasyon açısından etkileyici görünümü oluşturan etmenlerin başında gelmektedir. Oturma odası için perde seçerken bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse perde seçiminde odanın duvar rengi, oda büyüklüğü, duvarda yer alan objeler, ilgili mobilyaları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Halı seçiminde de dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Öncelikle tasarım, halı konusunda dikkat etmeniz gereken ilk unsurdur. Halının oturma odasına uygun olması tercih sebebiyken, tasarımın klasik ya da modern olması sizlerin tercihine kalmıştır. 

Oturma Odası Perdesi Alırken Nelere Dikkat Edilir?

  • Oturma odasının büyüklüğü, perde seçiminden önce dikkat edilmesi gereken ilk husustur. Hatta oturma odası perdesi ve halısı nasıl olmalı sorusuna yanıt verirken oturma odası büyüklüğü dikkate alınmalıdır diyebiliriz. Eğer oturma odanız küçükse, desensiz bir perde ve sade görünüm oluşturmanız iyi olacaktır. Bu doğrultuda sade renge sahip ya da tek renk bir perde, desensiz bir şekilde sizin için ideal olacaktır.
  • Oturma odanız küçükse, ince kumaşlardan üretilmiş perdeler sizin için ideal olacaktır. Kalın kumaşa sahip perdeler, büyük odalar ve yüksek tavanlar için uygun olmaktadır.
  • Duvar dekorasyonu, dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Oturma odası ferah bir görünüme kavuşsun istiyorsanız, bu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. Koyu rengin yoğun olarak mevcut olduğu duvarda açık renkli ve desensiz perdeler müthiş bir uyum sağlayacaktır.
  • Oturma odasının perdesini seçerken aynı zamanda koltukları da hesaba katmanız gerekmektedir. Koltuk ve perdenin renkleri arasında uyum yakalamalısınız. Bu anlamda perde rengini oturma grubunun renginden daha koyu seçerek ferah bir görünüm sağlayabilirsiniz.
  • Kalite, dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Perde, uzun süreli bir kullanım sağlamalıdır. Bu da ilgili fonksiyonun kaliteli perde almaktan geçtiğini söylemektedir. 

Oturma Odası Halısı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Oturma odasında perdenin yanı sıra halının da mutlaka dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekmektedir. Bu nedenle dekorasyon açısından halı ve perdenin tamamlayıcı etkisi söz konusudur. Oturma odasına halı seçerken aşağıdaki unsurlara dikkat edebilirsiniz.

  • Oturma halısı seçimi yapmadan önce, oturma odasındaki diğer eşyaların ve perdelerin vs. tamamlandığından emin olmanız gerekmektedir. Bu sayede binlerce halı modeli arasından seçim yapmak yerine, skala daralarak daha başarılı bir seçimde bulunabilirsiniz.
  • Oturma odasında seçeceğiniz ve kullanacağınız halının antibakteriyel özelliklere sahip olması gerekmektedir. Kolay temizlenen, leke tutmayan halı modellerini tercih ederek uzun vadede kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.
  • Oturma odasının genel havası, halı seçiminde oldukça önemlidir. Eğer klasik ve ağır bir grup oturma eşyalarınız varsa, desensiz ve açık renkli halılar sizin için uygun olacaktır. Modern eşyaların yer aldığı bir oturma grubunuz varsa, bu noktada modern şekillere sahip halılar satın alabilirsiniz.
  • Oturma odasında kullanacağınız halının rengi de oldukça önemlidir. Açık renklere sahip bir oturma odanız varsa, soft renkler tercih edebilirsiniz. Soft renkler arasında bej, krem, kahverengi gibi renkler mevcuttur. Klasik mobilyalarınız varsa siyah ya da kırmızı gibi keskin ve net renkler kullanabilirsiniz. Dikkat çekicilik açısından bu önemli olacaktır. 
  • Halı seçiminde son aşamada parke yapısına dikkat etmeniz gerekmektedir. Parke ile halı arasında yaratacağınız kontrast, halının uyumlu durması için oldukça önemlidir. Açık renge sahip parkeler için koyu renge sahip desenli bir halı oldukça şık duracaktır. Koyu renge sahip parkeleriniz varsa açık renk desenli halılar ön plana çıkacaktır. Eğer odanızın ilk odak noktası halı olsun istemiyorsanız desensiz modellere yönelebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın