İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Klasik Dekorasyon Nedir? 

Klasik dekorasyon, iç mekân stilleri arasında en fazla yoruma açık olan tarzdır. İlk olarak İtalya’da ortaya çıkan ve ardından tüm Avrupa’da etkileri görülen en yaygın stillerden biridir. Bu dekorasyonda Batı’nın ve Doğu’nun yorumu birbirlerinden oldukça farklıdır. Ancak ülkemizin konumu nedeniyle, klasik dekorasyon bu konumda oldukça çeşitli bir şekilde sentezlenmektedir. Klasik dekorasyon nedir sorusunun detaylı cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Klasik Dekorasyonun Özellikleri Nelerdir?

Bu dekorasyonun oryantalist yorumunda büyük ve geniş odalar gereklidir. İhtişamlı görünümün yakalanması için büyük alanlara ihtiyaç duyulur. Klasik dekorasyonun ulaşmak istediği güzellik oldukça yalın ancak çarpıcıdır. Stilin görüntüsünden çok kalitesinin önemli olduğu bir durum söz konusudur. Mobilyalar seçilirken, dayanıklı ve zamansız olması önemlidir. Renk olarak genellikle koyu tonlar tercih edilse de farklı yorumlarda çeşitli detaylandırmalar yapılabilir. 

Klasik dekorasyon, pek çok dekorasyonun zaman içerisinde uğradığı değişimleri kendi içerisinde dönüştürerek yorumlayan bir stildir. Tüm stilleri yorumlayarak kendi içerisinde en yalın haliyle gerçekleştirmeyi amaçlar. Yalın olmak klasik dekorasyonun en önemli noktasıdır. Çünkü klasik dekorasyonun gerçekleştirilmesinde çok fazla aksesuar ve süslü görüntü yoktur. Tarz en sade haliyle yakalanır. 

doğu tarzı iç mekan dekorasyonu

Doğu ve Batı Tarzı Klasik Dekorasyon Nedir?

Doğu tarzı klasik dekorasyonda duvarlar için ihtişamlı renkler söz konusudur. Mobilya da seçimlerde duvarların dikkat çekici renklerine ayak uyduracak şekilde altın sarısı ve mor tonlarında tercih edilir. Batı tarzında yorumlanan klasik dekorasyonda ise daha hafif tonlar hâkimdir. Açık mavi, koyu gri ya da tarçın tonlarında renkler söz konusudur. Doğu tarzında daha oryantal ve dikkat çekici yorum söz konusudur. Kadifeler, gösterişli renkler Doğu tarzında öncelik gösterir ve gösteriş tarzın birincil amaçtır. Batı’da ise görkem ve ihtişam kendisini daha yalın bir güzelliğe bırakır. Bu stilde anlatılmak istenen klasik dekor daha sakin bir şekilde ifade edilir. 

Klasik dekorasyonda en önemli bir diğer nokta da stilin yorumlanmasında parçacı değil, bütüncül bir yaklaşımın olduğudur. Yani bir oda içerisindeki koltuklar, avize, perdeler, halılar ve diğer tüm parçalar birbirlerine uyumlu olarak tercih edilir. Buradaki uyumdan kastedilen şey bir konseptin olması gerektiğidir. Klasik dekorasyona ait doğru bir konseptte koyu renkler, koyu renklere eşlik eden metalik ve daha sakin tonlar, ağır aydınlatmalar, kaliteli mobilyalar, varaklı tablolar ve dikkat çekici aynalar bulunmaktadır. Pratikte birçok yoruma açık olan bu stile göre yapabileceğiniz pek çok dekorasyon bulunmaktadır. Klasik dekorasyon tam da aradığınız şey olabilir!  Evinizi şimdiden klasik dekorasyonun güzelliğine bırakabilirsiniz. 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın