İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yemek Odası Avizesi Nasıl Olmalı? 

Lezzetli yemekler ve keyifli sohbetlerin alanı olan yemek odası evimizin en gözde yerlerinden biridir. Çünkü bu gözde yerde, sevdiklerimizle yediklerimizi, sohbetlerimizi ve güzel anılarımızı paylaşırız. Emek harcayarak yaptığımız leziz yemeklerimizi burada sergileriz. Tüm bu sebeplerle yemek odası dekorasyondan aydınlatmaya iyi dekore edilmelidir. Bu dekorasyonda önemli bir noktaya sahip olan yemek odası avizesi nasıl olmalı sorusunun cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yemek Odası Avizesi Nasıl Olmalı? 

Işıklandırma, dekorasyonun en önemli parçalarından biridir. Çünkü doğru ışıklandırma olmadığı sürece dekore ettiğiniz hiçbir detay istediğiniz kadar çarpıcı duramaz. Karanlık ve kasvetli mekânların önüne geçebilmek içinde ışıklandırmanın detaylarını ve püf noktalarını bilmemiz gerekir. Eviniz için en doğru yemek odası takımını seçtikten sonra sıra muhtemelen ışıklandırma seçimine gelmiştir. Işıkları seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi durumlarda daha doğru seçimler yapabileceğinizi bu yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız. 

yemek odası

İlk olarak merkez ışık. Bu ışıklandırma unsuru, yemek odasındaki en önemli dekordur. Merkez ışığınız daima yemek masasının üzerinde, ortalı bir şekilde konumlanmış olmalıdır. Tavandan aydınlatma tercih edebileceğiniz gibi genellikle bu tür yemek odası ışıklandırmalarında asma avizeler tercih edilebilir. Merkez ışığınızın parlaklığının, alanı yeterince aydınlatacak şekilde ayarlanmış olması gerekir. Çok düşük seviyede olan ışık görüş alanınızı engelleyebilecekken, çok yüksek seviye, fazla parlak ışıkta sizi rahatsız edebilir. Tüm bunları engelleyebilmek için yemek odanızın alanını ve ihtiyaç duyduğu ışığı doğru bir şekilde hesaplamanız gerekir. 

Aydınlatma Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Aydınlatmanı nasıl seçileceği kadar nereye seçileceği de bir o kadar önemlidir. Belirlediğiniz merkez ışığın yemek masasına fazla yakın olması gözleri yorar ve büyük masalarda kişilerin birbirini görmesini engeller. Bunun için seçtiğiniz ışıklandırmanın en az 60 cm yukarıda olduğundan emin olmanız gerekir. Tek parça olarak tercih edilen ışıklandırmaların, yemek masasını ortalaması önemlidir. Birden fazla parçadan oluşan bir avize tercih ederseniz, cesur kombinlerle ışıklandırmanızı farklı şekillerde ayarlamayı tercih edebilirsiniz. 

Avizenin yeri, parlaklığı ve uzunluğu gibi estetik özelliği de dekoratif açıdan önem taşır. Yemek odanızda canlandırdığınız stile uygun olarak bir avize modeli seçmeniz gerekir. Spor yemek odaları için klasik ve büyük avizeler elbette uymayacaktır. Yemek odanızdaki her bir parçayla doğru ambiyansı yakalayacak parçayı seçmek için sabırlı bir araştırma yapmanız gerekebilir ancak sonucu mutlaka beklediğinize ve istediğinize değecektir. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın