İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mutfak Temizliği Nasıl Olmalı?

Hepimizin bildiği üzere temizlik hijyen bakımından oldukça önemli bir konudur. Temiz olmayan ortamlarda bakteri ve mikrop oluşması insan sağlığını tehdit eder ve pek çok hastalığı beraberinde getirir. Dolayısıyla insanların daha temiz bir ortamda yaşayabilmesi için temizlik yapması gerekir. Aslında hepimizin evinde yapmış olduğu temizlik işlemi ve beraberinde kullanmış olduğumuz temizlik ürünleri bu bakterilerin oluşmasını engellemekte. Günümüzde her alanda kullanabileceğimiz çok çeşitli temizlik malzemeleri bulunmakta. Banyo için ayrı, mutfak için ayrı birçok temizlik malzemesi ile söz konusu bakterilerin oluşmasına engel olabiliriz. Peki ya iyi bir mutfak temizliği nasıl olmalı?

İyi Bir Mutfak Temizliği İçin Adım Adım İlerlemek Şart Mı?

Mutfak temizliği belki de temizlemesi en zor alanlardan bir tanesidir. Zira her bir alanı, her bir aleti tek tek temizlememiz gerekir. Bu yüzden iyi bir temizlik istiyorsak adım adım ilerlemek işimizi kolaylaştıracaktır. Eğer siz de mutfak temizliği nasıl olmalı sorusunun cevabını merak ediyorsanız “düzen” kelimesinin önemine dikkat vermelisiniz.

Mutfak Temizliğinde Düzen Neden Bu Kadar Önemli?

İyi bir mutfak temizliği istiyorsak öncelikle lavabonun içine tıkıştırdığımız ya da tezgâhın üzerinde öylece kaderine terk ettiğimiz bulaşıklardan kurtuluyoruz! Daha sonra gün içinde en çok kirlenmeye maruz kalan ocak ve fırın temizliği kısmına geçiyoruz. Buradaki püf nokta ocağın yemekleri tuttuğu teli kaldırmak ve gaz düğmelerinin etrafını güzelce temizlemekten geçiyor. İyi bir mutfak temizliği istiyorsanız öncelikle sizin için en uygun temizlik malzemesini seçmeniz gerekiyor. Benim sizlere tavsiyem bulaşık deterjanını süngere dökün ve kirlerin üzerinden hafifçe geçin. Beş dakika kadar bekledikten sonra süngerinizi yıkayıp üzerine çok az çamaşır suyu dökün ve inatçı lekelere bu şekilde son verin. Her yeri iyice ovduğunuzdan emin olduktan sonra iyi sıkılmış bir bezle tüm kirli köpüğü toplayabilirsiniz. Son olarak çıkarmış olduğunuz tüm parçaları yerine yerleştirin. Emin olun bu pırıl pırıl görüntü sizleri çok rahatlatacak!

Eğer dolap düzenine önem gösteren biriyseniz. Sizlere tavsiyem dolap içlerini boşaltıp tek tek tozunu almanız olacak. Bu konuda başak burçları beni iyi anlayacaklardır. Çünkü hepimizin bildiği üzere mutfak dolapları içindeki tabaklar, bardaklar, tencereler, yiyecekler, içecekler nedeniyle en az ocak kadar kirlenmeye müsait bir ortamdır. Bu toz alma işlemini dilerseniz küçük bir kovaya bulaşık deterjanı ve sirke dökerek gerçekleştirebilirsiniz. Oluşturduğunuz karışımı bezle ya da süngerle tüm dolaplara uygulayabilirsiniz.

Evet, biraz yorulmuş olabilirsiniz ama derinlemesine yaptığınız bu mutfak temizliği hem sağlığınız hem de daha ferah bir ortamda yaşayabilmeniz açısından çok önemli. Ellerinize sağlık. İşte mutfağınız tertemiz!

Yorumlar kapatıldı.