İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ev Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Gün içerisinde en çok vakit geçirdiğimiz, yaşadığımız ve uyuduğumuz evlerimiz, mutlaka en temiz tutulması gereken alanlardan birisidir. Ev temizliğini kişisel bir gereklilik olarak görüp belli bir düzen içerisinde tekrarlamak ve yaşam alanımızı güzelleştirmek hem fiziksel hem de psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Evleri temiz ve düzenli olan kişilerin gün içerisinde motivasyonları daha yüksek olur ve dikkatlerini daha kolay toplayabilirler. Tüm bu nedenlerden dolayı mümkün olduğu kadar evi belirli bir düzen ve temizlik sınırında tutmak gerekmektedir.

Ev temizliğini ağır bir zorunluluk olarak görmeden vakit buldukça ve ihtiyaç duydukça takip edebilirsiniz. Müzik eşliğinde ya da sevdiğiniz bir kişinin yardımıyla birlikte temizlik sürecini kolaylaştırarak daha eğlenceli bir aktivite haline getirebilirsiniz. Genel bir temizliğe ihtiyaç duymayı azaltmak isterseniz yaşadığınız alanları düzenli bir şekilde toplayıp temizleyerek ağır toz ve kirden kendinizi kurtarabilirsiniz.

Ev Temizliğinde Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır? 

Küçük temizlik süreçlerinizde genellikle belli bazı malzemeler size yeterli olacaktır. Eğer kimyasal kullanmak sizi rahatsız etmiyorsa tuvaletleriniz için çamaşır suyunu kullanarak hijyen sağlayabilirsiniz. Mutfakta yağ çözücü spreylerle birlikte ocak ve fırınlarınızı temizleyebilirsiniz. Yerlerinizi temiz tutmak için ise her türlü güzel kokulu yer temizleyicisini kullanarak evinize temizlik kokusunu getirmeyi deneyebilirsiniz.

Ancak kimyasallardan bir sebeple uzak duruyorsanız ev temizliğinde en çok sevilen ve doğal kabul edilen beyaz sirke ile toz alarak yerleri silebilirsiniz. Limon tozu ve karbonat ile çaydanlıklarınızı temizleyebilir ve kimyasalların ağırlığından kurtulabilirsiniz.

Ev Temizliğine Nereden Başlanmalı?

Ev temizliğine nereden başlanmalı? ve nasıl başlanacağı konusunda birçok fikrin olduğunu söyleyebiliriz. Ancak en doğru yöntemle ev temizliği yapmak istiyorsanız temizliğe ilk olarak süpürme işlemi ile başlayabilirsiniz. Elektrik ya da normal süpürge ile yapacağınız detaylı bir süpürme aşamasında koltukların arkasını ve altını, yatakların altını ve duvara dayalı eşyaların arkasını süpürmeyi unutmamanız gerekir. Aksi takdirde bu gibi gizli alanlara gizlenen tozlar sizin işiniz bittikten sonra ortaya çıkarak istenen temizliğin önüne geçebilir.

Detaylı bir süpürmeden sonra toz alarak temizliğe devam edebilirsiniz. Süpürme aşamasında camları açarak evi havaya kalkan tozlardan arındırmakta önemli bir püf noktadır. Tozları aldıktan sonra ise yerleri silerek toz aldığınız alanlardan düşen son kirleri temizleyebilir ve parlak yerlere sahip olabilirsiniz.

Ev temizliğinde ilk olarak kullanılmayan odalardan temizlik yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer mutfağınız oldukça dağınık ve her yerden daha çok temizliğe ihtiyacı varsa o zaman mutfak temizliği ile başlamakta en doğrusu olacaktır. Öncelikle dağınıklıktan kurtularak kirli çamaşırların ve kirli bulaşıkların temizlendiğinden emin olabilirsiniz. Bu aşamadan sonra ise yapılan detaylı bir temizlik sizi yormadan istediğiniz güzelliğe ulaştıracaktır. Sürekli bastığınız ve geçmek zorunda kaldığınız salon ve antre gibi bölümleri ise en sona bırakabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.