İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebek Odası Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Evinize ve ailenize yeni biri geliyorsa çok tatlı telaşlar içerisinde olabilirsiniz. Yepyeni ve heyecanlı bir hayat sizi bekliyor. Yeni kıyafetler, yeni eşyalar, hepsi de minicik.. Ailenin bu yeni bireyi için bir oda hazırlama vakti geldi. Evinizin bebeği için buradaysanız bebek odası takımı alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Mutluluk sizinle olsun!

Bebek Odası Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Bir bebek odası hazırlarken öncelikle güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Bebek odalarında güvenliği sağlamak en önemli şeylerden biridir. Bu nedenle tercih edeceğiniz bebek odası takımlarında kendinden güvenlik eklentileri olan parçalar tercih edebilirsiniz. Bu parçalar takımda yer almıyorsa; güvenlik kilitlerini sonradan siz de monte edebilirsiniz. Ayrıca güvenlik için bebek odası takımı alırken beşiğin parmaklıkları mutlaka bebeğin boyundan uzun olacak şekilde tercih edilmelidir. Ona mümkün olduğunda güvenli olan alanı sağlamak bir ebeveyn olmanın gerekliliğindendir. Bu nedenle mobilyada fazla sivri, vurucu ya da kırılmaya müsait parçalardan kaçınarak kullanımı daha kolay ve esnek parçalar tercih etmek gerekir. 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise mobilya seçerken metal kullanılmamasına özen göstermeniz gerekir. Buna istinaden yapılan araştırmalara göre metal malzemeler manyetik alan üreterek bebekler üzerinde olumsuz yönde etkilenmelere sebep olabilmektedir. Bunun yerine ahşap ürünler tercih ederek bebeğini metalin olumsuz etkilerinden koruyabilirsin. 

Bebek Odası Renkleri

Bebek Odası İçin Hangi Renkler Seçilmeli?

Renk seçimi de, bir bebek odası takımı alırken seni en çok düşündüren şey olabilir. Bu yüzden bebek odasında tercih edeceğin renklerin çok koyu ya da çok aydınlık olmaması gerekir. Araştırmalara göre çok koyu renkler bebeği huzursuz ederken, çok aydınlık renklerde bebeğin uykuya dalmasını zorlaştırmaktadır. Henüz dünyayı yeni tanıyan bu küçük insanlar için en güzel renkler ise pastel tonlardır. Bu tonlar mavi, yeşil gibi soğuk renklerdir. Pastel tonlar kullanarak sakin ve bebeğinizin güvende hissedeceği bir alan elde edebilirsiniz. Odada koyu renk tercih edecekseniz; boyayı pastel bir renkle yumuşatmalısınız.

Bebek Odasına Alınacak Eşyaların Malzemesi Nasıl Olmalı?

Bebek odası takımı seçilirken metalden kaçınılıp ahşap malzemeler seçilmesi gerektiğini söylemiştik. Bunlarla birlikte tercih edeceğiniz malzemenin kalitesi de oldukça önemlidir. Fabrika ortamında üretilen sentetik boyaların ağırlığını ve kokusunu taşıyan malzemelerden kaçınmak gerekir. Ayrıca koku ve rutubete müsait parçalarda bebeğiniz için aynı oranda tehlikeli olacaktır. Kaliteli ve güvenli malzemelerle üretilen parçalardan bir araya gelen takımları tercih etmelisiniz. Böylece bebeğinizi pek çok kimyasaldan koruyabilirsiniz. Mobilya kalitesiyle birlikte her bir mobilyanın yüksekliğine de dikkat etmek gerekir. Beşikler, güvenli bir yükseklikte ve mesafede olmalıdırlar. Beşiklerin etrafında bebeğin basarak atlayabileceği komodin gibi parçalar tehlike oluştururlar. Doğru boyutlarda ve doğru kalitede seçimler yaparak bebeğinizi yaşam alanında güvende ve sakin tutmak isterseniz bu adımlara özellikle dikkat etmeniz gerekir. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın