İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Oturma Odamı Nasıl Dekore Edebilirim? 

Gün içerisinde en uzun vakit geçirdiğimiz yaşam alanı  oturma odalarımızdır. Bu yüzden en konforlu olmasını istediğimiz odalardan biridir. Oturma odasının küçük ya da büyük olması bu konforu sağlamak için çok da önemli değildir. Doğru seçimler yaparak küçük ya da karanlık pek çok oturma odasını en güzel şekilde dekore edebilirsiniz. Oturma odamı nasıl dekore edebilirim sorusuna cevap bulmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Oturma Odamı Nasıl Dekore Edebilirim?

Öncelikle oturma odası, ortamdan yeteri kadar fayda sağlamak için aydınlık olmalıdır. Eğer oturma odanızın büyük pencereleri varsa, şanslı sayılırsınız. İnce ve ağır olmayan perdelerle gün ışığını olabildiğince içeri almaya çalışın. Yine de karanlık ve az miktarda cam varsa üzülmenize gerek yok. Açık renk duvarlar ve aynı şekilde hafif perdelerle odanıza vuran ışıktan en yüksek faydayla yararlanabilirsiniz. Oturma odasının aydınlığı sayesinde daha kaliteli vakit geçirirsiniz.

Aydınlık bir alandan sonra oturma odasında en önemli nokta geniş olmasıdır. Bazı durumlarda oturma odasının metrekaresinin büyük olması bu ihtiyacı karşılamaz. Büyük bir oturma odası yanlış dekorasyondan dolayı dar ve kasvetli olabilir. Aynı şekilde küçük oturma odaları da doğru yerleştirme ile oldukça büyük bir oda gibi görülebilirler.

Oturma odanızın ferah olmasını isterseniz, alanı ve ölçüleri en iyi şekilde tanımanız ve bilmeniz gerekir. Bu odada yeterince hareket alanı kalacak şekilde, kullanımı kolay ve rahat parçalar tercih ederek alanınızı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.  Oturma odasının ortasında yeterli kadar boşluk olmalı. Bu boşluk odada hareketi kolaylaştırır. Bir kişinin, vaktini en çok geçirdiği yaşam alanı içerisinde sürekli karşısına engel çıkması ve bir yerlere vurması orada bulunmasını zorlaştırır. Bunun önüne geçmek için gereksiz engellerden ve sıkışık mobilya yerleşimlerinden uzak durmanız gerekir. 

Oturma Odası Dekorasyonu

Özgün Bir Ortam Nasıl Yaratabilirim?

Geleneksel oturma odası tasarımlarının dışında, gün içerisinde en çok vakit ayırdığınız işleriniz içinde oturma odanıza özgün eklentiler yapabilirsiniz. Örneğin eğer örgü yapmaktan keyif alıyorsanız, klasik bir parçadan vazgeçerek kendinize bir örgü köşesi yapabilirsiniz. Ya da evden çalışan biriyseniz ve çalışma odası oluşturma imkânınız yoksa çalışma alanınızı oturma odasına taşıyarak gün içerisinde geçirdiğiniz vaktin verimli ve alanın kaliteli olmasını sağlamış olursunuz. 

Oturma odanızı, kendi isteklerinize ve zevklerinize göre tasarlamalısınız. Tv kanalları, dergiler bazen sıradan bir dekorasyona ortam hazırlar. Yaratıcılığınızı kullanın ve kendinize özel alanınızın tadını çıkarın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın