İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İskandinav Tarzı Ev Nasıl Olur? 

Sadeliği ve çarpıcı detaylarıyla her dönemin gözde dekorasyon stillerinden biri olan İskandinav tarzı modernizm akımının savunduğu işlevsellik ve sadeliği savunan bir akımdır. Ortaya çıktığı 1950 yıllarından beri popülerliğini bırakmayan bu stil içerisinde herkesin kendisinden bir parça bulabileceği detaylar ve yorumlamalar vardır. Eğer sizde kendinize bu tarza yakın hissediyor ya da evinizde bu tarzın etkilerini görmek istiyorsanız  İskandinav tarzı ev nasıl olur sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İskandinav Tarzı Evlerde En Çok Hangi Renkler Kullanılır?

İskandinav ülkelerinin esintilerini taşıyan bu iç mekân tasarımında hâkim renkler genellikle gri, bej ya da krem gibi açık tonlu renklerdir. Gün ışığını az ve kısa süreli olarak alan bu evlerde açık renkler, gün ışığından faydalanmak için gerekli görülür. İlk bakışta modern ya da minimalist tarz gibi yorumlanmaya müsait olsa da İskandinav tarzı daha seçici parçalar barındırması açısından bu iki stilden ayrılır. Bu dekorasyon tarzında zarif ve sofistike bir görünüm hakimdir. Kullanışlı ancak sade tasarımı savunduğu için pragmatik ve minimal estetik hakimdir diyebiliriz. 

İskandinav ülkeleri senenin büyük bölümünde soğuk olduğundan, ısınmanın kolay olmasını sağlamak için evler genellikle küçük olarak yapılır ve az eşya kullanılırdı. Bu nedenle evler az ve kullanışlı eşyalarla birlikte oldukça düzenli bir şekilde dekore edilir. Kültürel yansımanın bir etkisi olarak İskandinav tarzda, evler her ne kadar artık büyümüş olsa da hala az ve kullanışlı eşyalarla yetinmek gerektiği savunulur. 

İskandinav Tarzı Evler Nasıl Dekore Edilir?

Düzenli ev görüntüsü seven kişiler için, İskandinav tarzda çok miktarda dolap ve raf tercih edilerek düzenin sağlanması dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biridir. Dağınıklık ve karmaşadan uzak durulan bu dekorasyon tarzında, eşyalar az ve süslemeler oldukça basittir. Dekorasyonu detaylandırmaktan genel olarak kaçınılır. Monokrom geometrik desenler şal ya da yastık gibi ev eşyalarında yer alır. Gözü yormayan ve büyük ebatlı baskılar tercih edilerek sadelik yine sadelikle süslenir. Görsel olarak temiz bir görünüm için az öncede söylediğimiz gibi geniş bir depolama alanı sağlamak amacıyla raf ve dolaplara sıklıkla yer verilir. 

İskandinav tarz, genellikle şehir içerisindeki küçük evleri dekore etmek için tercih edilen kullanışlı ve kolay bir dekorasyon stilidir. Siyah ve ahşap detaylarla kendine özgü çizgileri olan modern ve sade olan bu stil denizci dokunuşları, etnik detaylar ya da daha natüralist yaklaşımla kendi içerisinde çeşitli yorumlarla çeşitlenmektedir. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın