İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Her oda için doğru bir aydınlatma olması oldukça önemlidir. Doğru aydınlatma sayesinde oda içerisinde yapılan her dekor ve tasarım kendisini çok daha iyi bir şekilde gösterir. Bu nedenle mobilya satan büyük mağazalarda müşterilerin mobilyaları en iyi haliyle görebilmesi için oldukça büyük aydınlatma üniteleri yer almaktadır. Salon aydınlatması da bu açıdan bakıldığında oldukça dikkatli bir şekilde seçilmesi gereken detay noktalardan biridir. Salon aydınlatması nasıl olmalı sorusunun doğru cevabını bulmak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Salon Aydınlatması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşam alanları içerisinde kullanılan üç tür aydınlatma vardır. Bunlar ortamı genel olarak aydınlatan ve diğerlerinden daha geniş çapta olması gereken ortama yönelik aydınlatma birincisidir. Salonlarda da geniş bir ortam söz konusu olduğu için bu aydınlatma türüne oldukça dikkat etmek gerekir. Bir diğer aydınlatma türü ise bir göreve hizmet etmesi gereken aydınlatmadır. Görev aydınlatmalarında ışık bir amaca yönelik durur. Bu görev bir heykel ya da bir sanat eseri olabileceği gibi bir çalışma alanına yönelmişte olabilir. Üçüncü aydınlatma türü ise vurgudur. Vurgu türünde olan aydınlatmalar bir amaca ya da alana dönük olmak zorunda değillerdir. Genellikle ortama estetik bir vurgu katmak için kullanılırlar. Vurgu amacını taşıyan aplikler ve spot ışıkları sıcak ve sakin bir ortamın gerçekleştirilmesini sağlar. 

Bir salon için bu üç tür ışığında birlikte ve yeterli bir şekilde kullanabilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca ışığın belirli seviyelerde dengeli bir şekilde dağıtılması gerekir. Tek bir alana, tek bir şekilde yönlenen ışık salon alanları için oldukça rahatsız edici olur. Üç tür ışığı, seviyeli ve düzenli bir şekilde salona yaymak için aydınlatma seçimlerinde oldukça dikkatli olmak gerekir.

lambader

Dekorasyona Göre Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Dekorasyon tarzına yönelik olarak öncelikle tavana yerleştirilen aydınlatmalar, tüm ortamı genel olarak aydınlatmaya yönelik olarak daha parlak olacak şekilde tercih edilmelidir. Avize gibi asma tarzda olan aydınlatmalar ise oda içerisine daha yakın olarak yerleştirildikleri için bir ve ikinci tür arasında bir amaçla salonun aydınlatılmasına yardımcı olurlar.  Bu tür aydınlatmalar tek başına yeterli olmayabilirler bu nedenle masa lambası ya da lambader gibi dekoratif çeşitli aydınlatmalarla desteklenmesi gerekebilir. Masa lambası gibi görev aydınlatması amacına yönelik olarak kullanılan küçük çaplı aydınlatmalar ise ek olarak tüm bu türlere yardımcı olabilirler. Okuma alanı gibi belli bir amaca yönelik olarak kullanılan alanlarda da bu tür aydınlatmalar sağlıklı ve estetik bir şekilde kullanılabilirler. 

Tüm bu aydınlatma türleri birlikte bir uyum halinde kullanıldığı zaman en doğru aydınlatma sağlanmış olur. Salonunuz dekoratif seçimlerine eşlik eden parçalar tarzınızın en iyi şekilde temsil edilmesini ve desteklenmesini sağlar. Her türe ait aydınlatmalardan seçmeye dikkat ederek doğru seviyede kullanım sağlayıp salonunuz için en doğru aydınlatmayı gerçekleştirebilirsiniz. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın